Belgian Men's Lacrosse League 2022/23

Game Schedule

Game Date Time Home Away Officials Location Result
M1-2022/23 Sun 26.3. 14:30 Brussels Beavers Red Rhinos Beavers/Rhinos Haccourt
M2-2022/23 Sun 26.3. 12:00 Oupeye Foxes L. B. Foxes/L. B. Haccourt
M3-2022/23 Sun 18.9. 13:00 Braine Lions Machelen Minotaurs Lions/Minotaurs Braine-l'Alleud 17:8 (5:5, 4:0, 4:1, 4:2)
M4-2022/23 Sun 18.9. 10:30 Ghent Goblins Luxembourg Blacksmiths Goblins/Blacksmiths Braine-l'Alleud 19:5 (4:2, 9:1, 4:1, 2:1)
M5-2022/23 Sat 24.9. 15:30 Antwerp Armadillos Namur Knights Armadillos/Knights Hoboken 5:12 (2:3, 1:1, 2:4, 0:4)
M6-2022/23 Sat 24.9. 13:00 Wild Seagulls Machelen Minotaurs Seagulls/Minotaurs Hoboken 9:17 (3:3, 2:5, 1:4, 3:5)
M7-2022/23 Sun 25.9. 13:30 Brussels Beavers Braine Lions Beavers/Lions Woluwe-Saint-Lambert 4:17 (2:6, 1:2, 0:5, 1:4)
M8-2022/23 Sun 25.9. 16:00 Ghent Goblins Oupeye Foxes Goblins/Foxes Woluwe-Saint-Lambert 19:2 (4:1, 2:0, 5:1, 8:0)
M9-2022/23 Sun 2.10. 14:30 L. B. Machelen Minotaurs L. B./Minotaurs Korbeek-Lo 4:11 (2:2, 1:4, 1:2, 0:3)
M10-2022/23 Sun 2.10. 12:00 Ghent Goblins Red Rhinos Goblins/Rhinos Korbeek-Lo 13:7 (4:1, 4:3, 5:1, 0:2)
M11-2022/23 Sun 2.10. 15:00 Wild Seagulls Luxembourg Blacksmiths Seagulls/Blacksmiths Lille 13:3 (4:0, 1:1, 3:2, 5:0)
M12-2022/23 Sun 2.10. 12:30 Brussels Beavers Oupeye Foxes Beavers/Foxes Lille 8:2 (2:0, 1:2, 3:0, 2:0)
M13-2022/23 Sun 16.10. 14:00 Brussels Beavers Ghent Goblins Beavers/Goblins Woluwe-Saint-Lambert 4:19 (0:6, 2:5, 2:3, 0:5)
M14-2022/23 Sun 16.10. 16:30 Red Rhinos Braine Lions Rhinos/Lions Woluwe-Saint-Lambert 6:13 (0:3, 1:3, 2:6, 3:1)
M15-2022/23 Sun 16.10. 10:00 Namur Knights Luxembourg Blacksmiths Knights/Blacksmiths Flawinne 10:0 (1:0, 2:0, 4:0, 3:0)
M16-2022/23 Sun 16.10. 12:30 Wild Seagulls Oupeye Foxes Seagulls/Foxes Flawinne 14:4 (4:0, 4:2, 3:2, 3:0)
M17-2022/23 Sat 29.10. 15:00 Red Rhinos Wild Seagulls Rhinos/Seagulls Bonheiden 15:6 (4:2, 4:2, 6:1, 1:1)
M18-2022/23 Sat 29.10. 12:30 L. B. Antwerp Armadillos L. B./Armadillos Bonheiden 4:14 (1:6, 0:1, 0:3, 3:4)
M19-2022/23 Sun 30.10. 14:30 Luxembourg Blacksmiths Braine Lions Blacksmiths/Lions Luxembourg 6:25 (1:5, 2:10, 1:5, 2:5)
M20-2022/23 Sun 30.10. 12:00 Namur Knights Machelen Minotaurs Knights/Minotaurs Luxembourg
M21-2022/23 Sat 12.11. 12:10 Ghent Goblins Braine Lions Goblins/Lions Gent 5:11 (1:4, 1:3, 1:1, 2:3)
M22-2022/23 Sat 12.11. 09:40 Machelen Minotaurs Brussels Beavers Minotaurs/Beavers Gent 11:3 (3:1, 3:1, 1:1, 4:0)
M23-2022/23 Sun 13.11. 12:00 Oupeye Foxes Red Rhinos Foxes/Rhinos Haccourt 1:12 (0:5, 1:1, 0:3, 0:3)
M24-2022/23 Sun 13.11. 14:30 Wild Seagulls Antwerp Armadillos Seagulls/Armadillos Haccourt 12:15 (1:4, 3:4, 5:2, 3:5)
M25-2022/23 Sun 20.11. 14:00 Machelen Minotaurs Red Rhinos Minotaurs/Rhinos Machelen
M26-2022/23 Sun 20.11. 11:30 Luxembourg Blacksmiths Oupeye Foxes Blacksmiths/Foxes Machelen 0:10 (0:10, 0:0, 0:0, 0:0)
M27-2022/23 Sun 27.11. 12:30 Antwerp Armadillos L. B. Armadillos/L. B. Lille
M28-2022/23 Sun 27.11. 15:00 Wild Seagulls Namur Knights Seagulls/Knights Lille
M29-2022/23 Sat 4.3. 15:00 Red Rhinos Brussels Beavers Rhinos/Beavers Bonheiden
M30-2022/23 Sat 4.3. 12:30 Ghent Goblins Machelen Minotaurs Goblins/Minotaurs Bonheiden
M31-2022/23 Sun 5.3. 00:00 L. B. Luxembourg Blacksmiths L. B./Blacksmiths Korbeek-Lo 10:0 (10:0, 0:0, 0:0, 0:0)
M32-2022/23 Sun 5.3. 00:00 Antwerp Armadillos Namur Knights Armadillos/Knights Korbeek-Lo
M33-2022/23 Sun 12.3. 12:30 Oupeye Foxes Braine Lions Foxes/Lions Haccourt
M34-2022/23 Sun 12.3. 10:00 Brussels Beavers Wild Seagulls Beavers/Seagulls Haccourt
M35-2022/23 Sat 18.3. 12:10 Ghent Goblins Brussels Beavers Goblins/Beavers Gent
M36-2022/23 Sat 18.3. 09:40 Braine Lions Red Rhinos Lions/Rhinos Gent
M37-2022/23 Sun 19.3. 10:00 Namur Knights L. B. Knights/L. B. Flawinne
M38-2022/23 Sun 19.3. 12:30 Machelen Minotaurs Antwerp Armadillos Minotaurs/Armadillos Flawinne
M39-2022/23 Sun 2.4. 00:00 Braine Lions Ghent Goblins Lions/Goblins Lille
M40-2022/23 Sun 2.4. 00:00 Wild Seagulls L. B. Seagulls/L. B. Lille
M41-2022/23 Sun 2.4. 14:00 Machelen Minotaurs Luxembourg Blacksmiths Minotaurs/Blacksmiths Machelen 10:0 (10:0, 0:0, 0:0, 0:0)
M42-2022/23 Sun 2.4. 11:30 Oupeye Foxes Namur Knights Foxes/Knights Machelen
M43-2022/23 Sun 16.4. 00:00 Brussels Beavers Luxembourg Blacksmiths Beavers/Blacksmiths Woluwe-Saint-Lambert 10:0 (10:0, 0:0, 0:0, 0:0)
M44-2022/23 Sun 16.4. 00:00 Braine Lions Wild Seagulls Lions/Seagulls Woluwe-Saint-Lambert
M45-2022/23 Sat 22.4. 13:00 Antwerp Armadillos Oupeye Foxes Armadillos/Foxes Hoboken
M46-2022/23 Sat 22.4. 15:30 L. B. Namur Knights L. B./Knights Hoboken
M47-2022/23 Sun 23.4. 14:30 Wild Seagulls Ghent Goblins Seagulls/Goblins Luxembourg
M48-2022/23 Sun 23.4. 12:00 Luxembourg Blacksmiths Red Rhinos Blacksmiths/Rhinos Luxembourg 0:10 (0:10, 0:0, 0:0, 0:0)
M49-2022/23 Sat 6.5. 15:00 Red Rhinos Ghent Goblins Rhinos/Goblins Bonheiden
M50-2022/23 Sat 6.5. 12:30 Oupeye Foxes Machelen Minotaurs Foxes/Minotaurs Bonheiden
M51-2022/23 Sun 7.5. 00:00 Braine Lions Brussels Beavers Lions/Beavers Braine-l'Alleud
M52-2022/23 Sun 7.5. 00:00 Antwerp Armadillos Luxembourg Blacksmiths Armadillos/Blacksmiths Braine-l'Alleud 10:0 (10:0, 0:0, 0:0, 0:0)
POM1-2022/23 Sat 13.5. 11:00 M1-2 M1-3 Semi-Final
POM2-2022/23 Sat 13.5. 14:00 M2-2 M2-3 6th Place
POM3-2022/23 Sat 13.5. 17:00 M3-2 M3-3 10th Place
POM4-2022/23 Sun 14.5. 10:30 M1-4 M2-1 Promotion Game D1
POM5-2022/23 Sun 14.5. 13:30 M2-4 M3-1 Promotion Game D2
POM6-2022/23 Sun 14.5. 15:00 M1-1 Winner POM3 Final