Belgian Men's Lacrossse League 2017/18

Game Schedule

Game Date Time Home Away Officials Result
M1-2017/18 Sat 30.9. 18:00 Buggenhout Brewers Ghent Goblins Rhinos/Seagulls Opdorp 6:9 (3:2, 0:3, 3:3, 0:1)
M2-2017/18 Sun 1.10. 11:00 Wild Seagulls Red Rhinos Goblins Villeneuve-d'Ascq 10:0 (10:0, 0:0, 0:0, 0:0)
M3-2017/18 Sun 1.10. 14:00 Oupeye Foxes Brussels Beavers Brewers Haccourt 1:14 (0:6, 1:2, 0:3, 0:3)
M4-2017/18 Sun 1.10. 14:00 Braine Lions Namur Knights Brewers/Goblins Braine l'Alleud 20:3 (5:1, 6:1, 5:1, 4:0)
M5-2017/18 Sat 7.10. 14:00 Red Rhinos Braine Lions Brewers/Knights Bonheiden 4:13 (0:2, 0:5, 3:1, 1:5)
M6-2017/18 Sat 7.10. 15:30 Ghent Goblins Machelen Minotaurs Beavers/Foxes De Pinte 9:6 (2:0, 2:4, 2:2, 3:0)
M7-2017/18 Sun 8.10. 11:00 Namur Knights Oupeye Foxes Lions/Minotaurs Namur 9:6 (3:1, 0:3, 2:0, 4:2)
M8-2017/18 Sun 8.10. 15:00 Brussels Beavers Buggenhout Brewers Goblins/Rhinos Woluwe-Saint-Lambert 11:5 (3:2, 3:1, 3:0, 2:2)
M9-2017/18 Sat 14.10. 14:00 Red Rhinos Buggenhout Brewers Foxes/Lions Bonheiden 4:16 (1:3, 0:6, 2:3, 1:4)
M10-2017/18 Sat 10.3. 15:30 Ghent Goblins Namur Knights Beavers/Minotaurs De Pinte
M11-2017/18 Sun 15.10. 14:00 Oupeye Foxes Machelen Minotaurs Knights/Rhinos Haccourt 2:12 (1:2, 0:3, 0:4, 1:3)
M12-2017/18 Sun 15.10. 15:00 Brussels Beavers Braine Lions Brewers/Goblins Woluwe-Saint-Lambert 7:15 (1:3, 3:3, 2:5, 1:4)
M13-2017/18 Sat 21.10. 18:00 Buggenhout Brewers Wild Seagulls Goblins Opdorp 10:8 (1:2, 7:1, 2:4, 0:1)
M14-2017/18 Sun 22.10. 14:00 Oupeye Foxes Red Rhinos Lions Haccourt 4:11 (1:3, 1:2, 0:4, 2:2)
M15-2017/18 Sun 22.10. 14:30 Machelen Minotaurs Namur Knights Brewers Machelen 8:1 (1:1, 2:0, 1:0, 4:0)
M16-2017/18 Sun 22.10. 17:00 Brussels Beavers Ghent Goblins Seagulls Woluwe-Saint-Lambert 9:8 (1:0, 3:2, 3:5, 2:1)
M17-2017/18 Sat 28.10. 18:00 Buggenhout Brewers Oupeye Foxes Knights/Rhinos Opdorp 13:3 (1:1, 6:0, 2:2, 4:0)
M18-2017/18 Sun 29.10. 11:00 Namur Knights Red Rhinos Foxes Namur 3:12 (1:3, 1:1, 0:3, 1:5)
M19-2017/18 Sun 29.10. 11:00 Wild Seagulls Machelen Minotaurs Brewers Villeneuve-d'Ascq 13:2 (4:0, 4:1, 3:1, 2:0)
M20-2017/18 Sun 29.10. 14:00 Braine Lions Ghent Goblins Beavers Braine l'Alleud 10:3 (1:1, 3:0, 2:1, 4:1)
M21-2017/18 Sun 5.11. 14:00 Braine Lions Machelen Minotaurs Beavers/Knights Braine l'Alleud 9:1 (4:1, 3:0, 1:0, 1:0)
M22-2017/18 Sat 11.11. 14:00 Red Rhinos Brussels Beavers Foxes/Minotaurs Bonheiden 8:9 (1:1, 2:4, 3:2, 2:2)
M23-2017/18 Sat 11.11. 16:00 Ghent Goblins Wild Seagulls Knights/Lions De Pinte 5:10 (1:3, 1:3, 1:3, 2:1)
M24-2017/18 Sun 12.11. 14:00 Oupeye Foxes Buggenhout Brewers Goblins/Rhinos Haccourt 1:14 (0:1, 0:5, 1:3, 0:5)
M25-2017/18 Sat 18.11. 18:00 Buggenhout Brewers Braine Lions Minotaurs/Rhinos Opdorp 7:6 (2:1, 2:1, 1:4, 2:0)
M26-2017/18 Sun 19.11. 14:30 Machelen Minotaurs Brussels Beavers Knights/Lions Machelen 8:10 (4:0, 1:0, 0:6, 2:1, 1:3)
M27-2017/18 Sat 25.11. 15:30 Ghent Goblins Red Rhinos Minotaurs De Pinte 11:2 (2:1, 2:1, 5:0, 2:0)
M28-2017/18 Sun 26.11. 11:00 Wild Seagulls Braine Lions Goblins Villeneuve-d'Ascq 7:12 (2:8, 1:2, 2:2, 2:0)
M29-2017/18 Sun 26.11. 11:00 Namur Knights Brussels Beavers Brewers Namur 2:18 (1:4, 1:5, 0:6, 0:3)
M30-2017/18 Sun 26.11. 14:30 Machelen Minotaurs Oupeye Foxes Rhinos Machelen 14:2 (3:1, 3:0, 3:1, 5:0)
M31-2017/18 Sun 3.12. 11:00 Namur Knights Wild Seagulls Beavers/Foxes Namur
M32-2018/18 Sun 11.2. 14:30 Machelen Minotaurs Ghent Goblins Beavers/Lions Machelen
M33-2018/18 Sat 17.2. 14:00 Red Rhinos Ghent Goblins Seagulls Bonheiden
M34-2018/18 Sun 18.2. 11:00 Wild Seagulls Oupeye Foxes Beavers/Rhinos Villeneuve-d'Ascq
M35-2018/18 Sun 18.2. 14:00 Machelen Minotaurs Buggenhout Brewers Goblins/Knights Machelen
M36-2018/18 Sat 24.2. 18:00 Buggenhout Brewers Machelen Minotaurs Beavers/Seagulls Opdorp
M37-2018/18 Sun 25.2. 11:00 Wild Seagulls Ghent Goblins Knights/Rhinos Villeneuve-d'Ascq
M38-2018/18 Sun 25.2. 14:00 Braine Lions Brussels Beavers Foxes/Minotaurs Braine l'Alleud
M39-2018/18 Sat 3.3. 15:30 Ghent Goblins Oupeye Foxes Knights/Seagulls De Pinte
M40-2018/18 Sun 4.3. 11:00 Namur Knights Braine Lions Beavers/Foxes Namur
M41-2018/18 Sun 4.3. 11:00 Wild Seagulls Buggenhout Brewers Goblins/Rhinos Villeneuve-d'Ascq
M42-2018/18 Sun 4.3. 17:00 Brussels Beavers Red Rhinos Goblins/Minotaurs Woluwe-Saint-Lambert
M43-2018/18 Sat 10.3. 18:00 Buggenhout Brewers Brussels Beavers Lions/Seagulls Opdorp
M44-2018/18 Sun 11.3. 14:00 Oupeye Foxes Braine Lions Beavers/Knights Haccourt
M45-2018/18 Sun 11.3. 14:30 Machelen Minotaurs Wild Seagulls Goblins Machelen
M46-2018/18 Sat 17.3. 13:00 Red Rhinos Namur Knights Foxes/Lions Bonheiden
M47-2018/18 Sat 17.3. 15:30 Ghent Goblins Brussels Beavers Minotaurs De Pinte
M48-2018/18 Sun 18.3. 14:00 Braine Lions Buggenhout Brewers Beavers/Knights Braine l'Alleud
M49-2018/18 Sat 24.3. 18:00 Buggenhout Brewers Namur Knights Minotaurs/Seagulls Opdorp
M50-2018/18 Sun 25.3. 14:00 Oupeye Foxes Wild Seagulls Knights Haccourt
M51-2018/18 Sun 25.3. 17:00 Brussels Beavers Machelen Minotaurs Lions Woluwe-Saint-Lambert
M52-2018/18 Sat 7.4. 14:00 Red Rhinos Machelen Minotaurs Foxes/Goblins Bonheiden
M53-2018/18 Sun 8.4. 14:00 Braine Lions Wild Seagulls Brewers/Knights Braine l'Alleud
M54-2018/18 Sun 8.4. 17:00 Brussels Beavers Oupeye Foxes Minotaurs/Rhinos Woluwe-Saint-Lambert
M55-2018/18 Sat 14.4. 14:00 Red Rhinos Wild Seagulls Knights/Lions Bonheiden
M56-2018/18 Sun 15.4. 11:00 Namur Knights Ghent Goblins Beavers/Minotaurs Namur
M57-2018/18 Sun 15.4. 14:00 Braine Lions Oupeye Foxes Rhinos/Seagulls Braine l'Alleud
M58-2018/18 Sun 22.4. 11:00 Wild Seagulls Namur Knights Rhinos Villeneuve-d'Ascq
M59-2018/18 Sat 28.4. 15:30 Ghent Goblins Buggenhout Brewers Seagulls De Pinte
M60-2018/18 Sun 29.4. 11:00 Wild Seagulls Brussels Beavers Goblins Villeneuve-d'Ascq
M61-2018/18 Sun 29.4. 14:00 Oupeye Foxes Namur Knights Lions Haccourt
M62-2018/18 Sun 29.4. 14:30 Machelen Minotaurs Red Rhinos Brewers Machelen
M63-2018/18 Sat 5.5. 18:00 Buggenhout Brewers Red Rhinos Beavers/Foxes Opdorp
M64-2018/18 Sun 6.5. 14:00 Oupeye Foxes Ghent Goblins Brewers Haccourt
M65-2018/18 Sun 6.5. 14:30 Machelen Minotaurs Braine Lions Armadillos/Rhinos Machelen
M66-2018/18 Sun 6.5. 17:00 Brussels Beavers Namur Knights Armadillos/Rhinos Woluwe-Saint-Lambert
M67-2018/18 Sat 12.5. 14:00 Red Rhinos Oupeye Foxes Beavers/Knights Bonheiden
M68-2018/18 Sat 12.5. 15:30 Ghent Goblins Braine Lions Seagulls De Pinte
M69-2018/18 Sun 13.5. 11:00 Namur Knights Buggenhout Brewers Foxes Namur
M70-2018/18 Sun 13.5. 15:00 Brussels Beavers Wild Seagulls Lions/Minotaurs Woluwe-Saint-Lambert
M71-2018/18 Sun 20.5. 11:00 Namur Knights Machelen Minotaurs Foxes Namur
M72-2018/18 Sun 20.5. 14:00 Braine Lions Red Rhinos Beavers Braine l'Alleud
MPO1-2017/18 Sat 26.5. 00:00 Semi-Final 1 BLF
MPO2-2017/18 Sat 26.5. 00:00 Semi-Final 2 BLF
MPO3-2017/18 Sun 27.5. 00:00 Broze Medal Game BLF
MPO4-2017/18 Sun 27.5. 00:00 Winner SF1 Winner SF2 Gold Medal Game BLF