Belgian Women's Lacrosse League 2021/22

Game Schedule

Game Date Time Home Away Officials Location Result
W1-2021/22 Sun 13.2. 11:00 Ghent Gazelles Brussels Bobcats Leopards/Rhinos Korbeek-Lo 7:6 (0:3, 2:1, 2:2, 2:0, 1:0)
W2-2021/22 Sun 13.2. 13:00 Lubbeek Leopards Red Rhinos Gazelles/Bobcats Korbeek-Lo 7:9 (3:2, 1:4, 2:3, 1:0)
W3-2021/22 Sun 3.10. 12:00 Oupeye Foxettes Machelen Medusas Badgers/Bengals Haccourt 9:5 (2:1, 4:1, 2:1, 1:2)
W4-2021/22 Sun 3.10. 14:00 Brussels Badgers Braine Bengals Foxettes/Medusas Haccourt 0:19 (0:3, 0:4, 0:6, 0:6)
W5-2021/22 Sat 9.10. 13:00 Ghent Gazelles Namur Amazones Bees/Foxettes Buggenhout 14:3 (5:1, 4:0, 3:1, 2:1)
W6-2021/22 Sat 9.10. 15:30 Buggenhout Bees Oupeye Foxettes Gazelles/Amazones Buggenhout 7:6 (1:2, 2:2, 2:0, 1:2, 1:0)
W7-2021/22 Sat 9.10. 14:00 Brussels Badgers Lubbeek Leopards Bobcats/Bengals Woluwe-Saint-Lambert 1:18 (0:6, 1:5, 0:2, 0:5)
W8-2021/22 Sat 9.10. 16:00 Brussels Bobcats Braine Bengals Badgers/Leopards Woluwe-Saint-Lambert 7:4 (1:2, 2:1, 2:0, 2:1)
W9-2021/22 Sun 17.10. 13:00 Braine Bengals Red Rhinos Bees/Amazones Braine-l'Alleud 5:9 (1:1, 3:2, 0:3, 1:3)
W10-2021/22 Sun 17.10. 15:30 Buggenhout Bees Namur Amazones Bengals/Rhinos Braine-l'Alleud 11:6 (5:0, 3:1, 2:2, 1:3)
W11-2021/22 Sun 17.10. 10:30 Machelen Medusas Lubbeek Leopards Foxettes/Gazelles Machelen 4:6 (2:2, 2:1, 0:2, 0:1)
W12-2021/22 Sun 17.10. 12:30 Oupeye Foxettes Ghent Gazelles Medusas/Leopards Machelen 2:9 (1:4, 1:0, 0:1, 0:4)
W13-2021/22 Sat 30.10. 11:00 Red Rhinos Ghent Gazelles Amazones/Bobcats Bonheiden 11:8 (5:1, 2:0, 1:2, 3:5)
W14-2021/22 Sat 30.10. 14:00 Namur Amazones Brussels Bobcats Rhinos/Gazelles Bonheiden 3:14 (0:3, 2:2, 0:6, 1:3)
W15-2021/22 Sat 30.10. 13:00 Buggenhout Bees Braine Bengals Medusas/Badgers Buggenhout 2:13 (0:4, 0:3, 1:2, 1:4)
W16-2021/22 Sat 30.10. 15:30 Machelen Medusas Brussels Badgers Bees/Bengals Buggenhout 10:0 (10:0, 0:0, 0:0, 0:0)
W17-2021/22 Sun 7.11. 14:00 Brussels Badgers Ghent Gazelles Bobcats/Foxettes Woluwe-Saint-Lambert 0:16 (0:7, 0:2, 0:3, 0:4)
W18-2021/22 Sun 7.11. 16:00 Brussels Bobcats Oupeye Foxettes Badgers/Gazelles Woluwe-Saint-Lambert 16:3 (4:1, 6:0, 3:1, 3:1)
W19-2021/22 Sun 7.11. 11:30 Machelen Medusas Buggenhout Bees Amazones/Rhinos Flawinne 9:5 (3:1, 2:3, 1:0, 3:1)
W20-2021/22 Sun 7.11. 14:00 Namur Amazones Red Rhinos Medusas/Bees Flawinne 2:16 (0:5, 1:5, 1:3, 0:3)
W21-2021/22 Sat 13.11. 14:30 Red Rhinos Machelen Medusas Bobcats/Bees Bonheiden 7:3 (1:1, 1:1, 2:0, 3:1)
W22-2021/22 Sat 13.11. 17:00 Brussels Bobcats Buggenhout Bees Rhinos/Medusas Bonheiden 19:1 (5:0, 5:0, 4:0, 5:1)
W23-2021/22 Sun 14.11. 12:00 Oupeye Foxettes Lubbeek Leopards Bengals/Amazones Haccourt 3:7 (1:3, 0:2, 2:0, 0:2)
W24-2021/22 Sun 14.11. 14:00 Braine Bengals Namur Amazones Foxettes/Leopards Haccourt 17:0 (4:0, 7:0, 3:0, 3:0)
W25-2021/22 Sun 21.11. 13:00 Braine Bengals Machelen Medusas Badgers/Foxettes Braine-l'Alleud 10:0 (10:0, 0:0, 0:0, 0:0)
W26-2021/22 Sun 21.11. 15:30 Brussels Badgers Oupeye Foxettes Bengals/Medusas Braine-l'Alleud 3:20 (0:6, 0:6, 1:4, 2:4)
W27-2021/22 Sun 21.11. 11:00 Buggenhout Bees Red Rhinos Leopards/Amazones Korbeek-Lo 1:14 (0:4, 0:4, 1:2, 0:4)
W28-2021/22 Sun 21.11. 13:00 Lubbeek Leopards Namur Amazones Bees/Rhinos Korbeek-Lo 12:3 (2:0, 5:0, 3:1, 2:2)
W29-2021/22 Sat 4.12. 09:30 Ghent Gazelles Lubbeek Leopards Bobcats/Badgers Gent 9:3 (2:1, 4:0, 3:0, 0:2)
W30-2021/22 Sat 4.12. 11:15 Brussels Bobcats Brussels Badgers Gazelles/Leopards Gent 19:2 (6:1, 4:0, 2:0, 7:1)
W31-2021/22 Sat 26.2. 13:00 Buggenhout Bees Brussels Badgers Bobcats/Leopards Buggenhout 10:11 (2:3, 4:1, 2:3, 2:3, 0:1)
W32-2021/22 Sat 27.3. 15:30 Brussels Bobcats Lubbeek Leopards Bees/Badgers Woluwe-Saint-Lambert 11:5 (1:0, 3:2, 3:1, 4:2)
W33-2021/22 Sun 27.3. 10:30 Machelen Medusas Namur Amazones Gazelles/Bengals Machelen 14:2 (5:1, 4:0, 1:1, 4:0)
W34-2021/22 Sun 27.3. 13:00 Ghent Gazelles Braine Bengals Medusas/Amazones Machelen 4:13 (1:2, 1:3, 0:2, 2:6)
W35-2021/22 Sun 6.3. 14:00 Brussels Bobcats Machelen Medusas Badgers/Rhinos Woluwe-Saint-Lambert 14:0 (2:0, 2:0, 5:0, 5:0)
W36-2021/22 Sun 6.3. 16:00 Brussels Badgers Red Rhinos Bobcats/Medusas Woluwe-Saint-Lambert 1:16 (1:5, 0:5, 0:2, 0:4)
W37-2021/22 Sun 6.3. 11:30 Lubbeek Leopards Braine Bengals Amazones/Foxettes Flawinne 9:10 (1:2, 2:1, 3:1, 3:5, 0:1)
W38-2021/22 Sun 6.3. 14:00 Namur Amazones Oupeye Foxettes Leopards/Bengals Flawinne 5:7 (1:2, 2:3, 1:1, 1:1)
W39-2021/22 Sat 12.3. 11:00 Red Rhinos Brussels Bobcats Gazelles/Medusas Bonheiden 5:17 (0:5, 2:5, 1:2, 2:5)
W40-2021/22 Sat 12.3. 14:00 Ghent Gazelles Machelen Medusas Rhinos/Bobcats Bonheiden 11:4 (2:1, 0:1, 4:1, 5:1)
W41-2021/22 Sun 13.3. 12:00 Oupeye Foxettes Braine Bengals Leopards/Bees Haccourt 0:17 (0:5, 0:2, 0:5, 0:5)
W42-2021/22 Sun 13.3. 14:00 Lubbeek Leopards Buggenhout Bees Foxettes/Bengals Haccourt 10:4 (3:2, 1:0, 5:1, 1:1)
W43-2021/22 Sat 19.3. 11:00 Namur Amazones Brussels Badgers Gazelles/Bees Gent 12:7 (2:2, 5:0, 4:2, 1:3)
W44-2021/22 Sat 19.3. 12:00 Red Rhinos Oupeye Foxettes Gent 10:0 (10:0, 0:0, 0:0, 0:0)
W45-2021/22 Sat 19.3. 13:00 Ghent Gazelles Buggenhout Bees Amazones/Badgers Gent 13:9 (1:3, 4:3, 1:1, 7:2)
W46-2021/22 Sun 3.4. 13:00 Braine Bengals Brussels Bobcats Gazelles/Leopards Braine-l'Alleud 8:11 (1:4, 2:2, 3:3, 2:2)
W47-2021/22 Sun 3.4. 15:30 Ghent Gazelles Lubbeek Leopards Bengals/Bobcats Braine-l'Alleud 6:5 (2:1, 1:3, 1:1, 1:0, 1:0)
W48-2021/22 Sun 3.4. 10:30 Machelen Medusas Buggenhout Bees Foxettes/Badgers Machelen 10:0 (10:0, 0:0, 0:0, 0:0)
W49-2021/22 Sun 3.4. 14:00 Oupeye Foxettes Brussels Badgers Medusas/Bees Machelen 8:7 (0:2, 5:1, 2:1, 1:3)
W50-2021/22 Sun 8.5. 12:00 Oupeye Foxettes Namur Amazones Medusas/Badgers Haccourt 8:5 (2:1, 4:1, 0:2, 2:1)
W51-2021/22 Sun 8.5. 14:00 Machelen Medusas Brussels Badgers Foxettes/Amazones Haccourt 10:0 (10:0, 0:0, 0:0, 0:0)
W52-2021/22 Sun 8.5. 11:00 Lubbeek Leopards Braine Bengals Bobcats/Rhinos Korbeek-Lo 7:8 (4:1, 0:4, 2:1, 1:2)
W53-2021/22 Sun 8.5. 14:00 Brussels Bobcats Red Rhinos Leopards/Bengals Korbeek-Lo 11:4 (4:1, 1:0, 3:2, 3:1)
W54-2021/22 Sun 24.4. 14:00 Brussels Bobcats Ghent Gazelles Bengals/Rhinos Woluwe-Saint-Lambert 9:12 (4:4, 1:4, 2:3, 2:1)
W55-2021/22 Sun 24.4. 16:00 Braine Bengals Red Rhinos Bobcats/Gazelles Woluwe-Saint-Lambert 8:10 (4:2, 3:3, 0:4, 1:1)
W56-2021/22 Sun 24.4. 11:30 Oupeye Foxettes Machelen Medusas Amazones/Bees Flawinne 7:8 (1:3, 1:2, 3:1, 2:2)
W57-2021/22 Sun 24.4. 14:00 Namur Amazones Buggenhout Bees Foxettes/Medusas Flawinne 8:4 (2:1, 2:0, 2:2, 2:1)
W58-2021/22 Sat 30.4. 11:00 Red Rhinos Lubbeek Leopards Gazelles/Bengals Bonheiden 6:7 (1:2, 3:2, 1:3, 1:0)
W59-2021/22 Sat 30.4. 14:00 Ghent Gazelles Braine Bengals Rhinos/Leopards Bonheiden 8:9 (3:1, 0:4, 2:1, 3:3)
W60-2021/22 Sat 30.4. 13:00 Buggenhout Bees Brussels Badgers Medusas/Amazones Buggenhout 8:5 (2:0, 1:4, 3:1, 2:0)
W61-2021/22 Sat 30.4. 15:30 Machelen Medusas Namur Amazones Bees/Badgers Buggenhout 7:4 (2:2, 1:0, 2:2, 2:0)
W62-2021/22 Sat 14.5. 10:30 Ghent Gazelles Red Rhinos Leopards/Bobcats Gent 10:5 (0:2, 5:1, 2:1, 3:1)
W63-2021/22 Sat 14.5. 12:30 Lubbeek Leopards Brussels Bobcats Gazelles/Rhinos Gent 8:13 (1:5, 2:5, 2:1, 3:2)
W64-2021/22 Sat 15.5. 14:00 Brussels Badgers Namur Amazones Foxettes/Bees Woluwe-Saint-Lambert
W65-2021/22 Sat 15.5. 16:00 Oupeye Foxettes Buggenhout Bees Badgers/Amazones Woluwe-Saint-Lambert
POW1-2021/22 Sat 28.5. 11:00 Namur Amazones Brussels Badgers 9th place Lubbeek
POW2-2021/22 Sat 28.5. 13:30 Braine Bengals Buggenhout Bees Promotion Game 1 Lubbeek
POW3-2021/22 Sat 28.5. 16:00 Ghent Gazelles Red Rhinos Semi-Final Lubbeek
POW4-2021/22 Sun 29.5. 11:00 Lubbeek Leopards Machelen Medusas Promotion Game 2 Lubbeek
POW5-2021/22 Sun 29.5. 13:00 Brussels Bobcats Winner POW3 Final Lubbeek